Czyszczenie katalizatora czy wymiana? Ile daje regeneracja katalizatora w samochodzie?
Katalizator stanowi bardzo ważną część wyposażenia każdego samochodu. Jego prawidłowe funkcjonowanie jest kluczowe dla dbałości o środowisko między innymi poprzez zmniejszanie ilości wydzielanych szkodliwych związków. O zużyciu katalizatora można mówić, gdy zostanie on zanieczyszczony i tym samym nie spełnia prawidłowo swojej funkcji. W takich przypadkach powstaje pytanie czy lepiej jest katalizator oczyścić i zregenerować czy jednak całkowicie wymienić na nowy. Każda z tych opcji uzależniona jest od poziomu zanieczyszczenia oraz wystąpienia ewentualnych uszkodzeń niemożliwych do usunięcia.
Kiedy konieczna jest wymiana?
Jeśli obecny w samochodzie katalizator uległ mechanicznemu zniszczeniu niestety konieczna jest całkowita jego wymiana na nowy. Takie wydatek może osiągnąć nawet rząd kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Cena nowych katalizatorów uzależniona jest od obecności drogocennych cząsteczek metali szlachetnych o naprawdę wysokiej wartości. Dlatego też przed podjęciem nieco pochopnej decyzji o zakupie całkiem nowego katalizatora warto rozważyć regenerację i skonsultować się ze specjalistą.
Czym jest regeneracja?
Proces regeneracji zależy od poziomu zanieczyszczenia oraz ewentualnych uszkodzeń poszczególnych elementów. Czasem regeneracja jest bardzo złożona i wymaga wymiany pewnych elementów i dodatkowego oczyszczania. W innych przypadkach może wystarczyć samo czyszczenie katalizatora. Prawidłowe i profesjonalne przeprowadzenie regeneracji pozwala przywrócić pierwotny stan i zapewnić właściwe funkcjonowanie katalizatora podczas jazdy. Czyszczenie odbywa się przy pomocy specjalistycznych urządzeń, które wykorzystują wodę o dużym ciśnieniu. Proces czyszczenia wydaje się być prosty i mało skomplikowany, jednakże nie zawsze jest wystarczający. Ponadto samodzielne czyszczenie nie powinno mieć miejsca i może okazać się zgubne w skutkach dla właściciela samochodu.
Wymiana części wewnątrz katalizatora
Proces czyszczenia całego katalizatora nie wymaga jest otwierania. Jeśli jednak okaże się, iż samo czyszczenie wodą jest niewystarczające potrzebne jest zajrzenie do wnętrza. Otwieranie katalizatora powinno odbywać się w sposób profesjonalny, dlatego nie warto robić tego samodzielnie w garażu. Po otwarciu katalizatora należy wymienić wszystkie elementy tego wymagające. Mogą to być ceramiczne lub też metalowe wkłady, które powinny być solidne i niezawodne. Po dokonaniu wymiany uszkodzonych i zużytych części katalizator należy odpowiednio zamknąć i zabezpieczyć.
Jakość spalin
Podstawowym efektem jaki daje regeneracja katalizatora poprzez profesjonalne czyszczenie jest poprawa jakości wydzielanych spalin. Można więc uznać to za dbałość o środowisko, a także własne samopoczucie i zdrowie. Znaczące ograniczenie szkodliwych związków wdychanych z powietrzem poprawia jakość życia i ogólny stan zdrowia. Dbanie o katalizator w samochodzie jest więc bardzo ważne.
Unikanie mandatów karnych
Kontrola pojazdu przez właściwe do tego służby często stanowi dla kierowców pewien czynnik stresu. Choć fizyczne sprawdzenie czy kontrolowany pojazd posiada katalizator jest bardzo trudne, a nawet niemożliwe to istnieją inne metody pozwalające wystawić mandat karny. Osoby dokonujące kontroli posiadają często odpowiednie narzędzia do pomiaru jakości wydzielanych spalin i tym samym mogą ukarać właściciela samochodu. Wyjaśnienia kierowców o braku świadomości wycięcia katalizatora lub zbyt dużym jego zanieczyszczeniu nie są żadnym wytłumaczeniem. Dlatego też dla własnego poczucia komfortu oraz uniknięcia ewentualnych kar finałowych warto zadbać o regenerację i profesjonalne wyczyszczenie w swoim aucie katalizatora.
Okresowe badania techniczne
Wiele osób wykonujących okresowe badania techniczne może spotkać się z przykra niespodzianka. Brak podbicia okresowych badań technicznych może wynikać z powodu zbyt dużego zanieczyszczenia katalizatora lub nawet jego całkowitego braku. Wycinanie katalizatorów jest rodzajem przestępstwa i sprawia wiele trudności właścicielowi pojazdu. W sytuacji, gdy badania techniczne nie zostaną zakończone właściwym podpisem właściciel auta musi liczyć się z dodatkowymi kosztami oraz stratą czasu. Dlatego jeśli samochód jest niezbędny do codziennego użytkowania na przykład na dojazdy do pracy warto kontrolować stan katalizatora. Regularne czyszczenie i regeneracja to mniejszy koszt niż zakup nowej części.
Dbanie o własny samochód to nie tylko czyszczenie tapicerki i mycie karoserii. Należy przede wszystkim kontrolować stan techniczny pojazdu i regularnie dokonywać niezbędnych napraw oraz badań technicznych. Aby samochód spełniał wszelkie normy, a także pozwalał na komfortowe i bezpieczne użytkowanie należy zadbać o katalizator. Regenerowanie katalizatora poprzez jego profesjonalne czyszczenie i wymianę uszkodzonych, bądź też nadmiernie zużytych części to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Zakup nowego katalizatora to ogromny wydatek, który niestety w wyniku wieloletnich zaniedbań lub braku świadomości właściciela może okazać się niezbędny.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.