Duże zmiany z wycenami, skup złomu ostrzega klientów!

Złomowanie pojazdu nie rodzi dobrych skojarzeń i owiane jest raczej nieprzyjemnymi mitami. Procedura ta bywa również opłacalna, jeśli poświęci się nieco czasu na poszukanie odpowiednich informacji i skupu. Jakie zmiany w tym zakresie pojawiły się w 2023 roku i co trzeba wiedzieć na ten temat? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Od czego zależy cena złomu samochodowego?

Od 2015 roku złomowanie pojazdu jest o wiele bardziej opłacalne, ponieważ zniesiono całkowicie tak zwaną opłatę recyklingową. Dodatkowe opłaty podatkowe stanowiły kiedyś spory problem dla wielu osób chcących pozbyć się pojazdu, który już nie nadawał się do użytku. Obecnie cena złomu jest zależna od kilku czynników związanych z samym samochodem. Złomowanie można dziś przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest kasacja kompletnych pojazdów, a za takie uważa się samochody, których waga nie jest mniejsza niż dziewięćdziesiąt procent wagi zadeklarowanej w dowodzie rejestracyjnym. Ostateczna cena jest w tym wypadku zależna od cen w konkretnym punkcie skupu i mnoży się ją razy kilogram masy pojazdu. Warto jednak pamiętać o tym, że skupy odejmują od całości wyliczeń około dwustu kilogramów, które średnio stanowią wszelkie części niemetalowe. Jeśli więc samochód w całości waży 1800 kilogramów, to w punkcie skupu właściciel uzyska kwotę jedynie za 1600 kilogramów. Kolejnym sposobem złomowania jest kasacja pojazdów, które zostały już rozebrane. Cena w tym wypadku jest pomniejszona adekwatnie do brakującej masy. Oznacza to, że średnio za kilogram brakującej masy odejmuje się od kilkudziesięciu groszy do złotówki. Druga opcja jest szczególnie opłacalna, jeśli mowa o nowszych modelach, ponieważ ich części można sprzedać z większym zyskiem.

Ile można dostać za auto na złomie?

Wszystko zależy od konkretnego pojazdu, ale szacuje się, że obecnie najniższa stawka za złom to około 40 groszy za kilogram i dotyczy to samochodów osobowych. Jeśli zaś chodzi o autokary i wszelkie samochody ciężarowe, to cena waha się od 40 do 60 groszy za jeden kilogram. W 2023 największą sumę można otrzymać za złomowanie samochodów dostawczych, ponieważ w tym wypadku średnia cena za kilogram wynosi około 70 groszy. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na ostateczną cenę kasacji jest również miejsce, w którym dokonujemy kasacji. Nie chodzi tutaj tylko o konkretną stację demontażu, ale o region kraju. Najmniej pieniędzy za złomowanie pojazdu otrzymają osoby, które robią to w województwach mazowieckim i opolskim.

Nieco wyższe kwoty można uzyskać w punktach na terenie województw podlaskiego czy pomorskiego, podczas gdy w województwach dolnośląskim czy kujawsko-pomorskim ceny są najwyższe.

Formalności związane ze złomowaniem pojazdu

Recykling samochodu wciąż opiera się na żelaznych zasadach, z których najważniejszą jest to, że nie można go przeprowadzić bez dowodu rejestracyjnego. Jeśli ktoś nie posiada tego dokumentu, to musi do skupu dostarczyć zaświadczenie o tym, że został on zatrzymany. Dopiero po okazaniu stosownych dokumentów pracownicy skupu mogą przystąpić do demontażu pojazdu. Z kolei sama kasacja musi zostać potwierdzona zaświadczeniem, które właściciel samochodu musi oddać w wydziale komunikacji w Urzędzie Miasta. Dokument ten może okazać się również sporym ułatwieniem podczas procesu rezygnacji z ubezpieczenia OC.

Jak wygląda sprzedaż samochodu na części?

Sprzedaż samochodu na części jest opłacalne wtedy, kiedy samochód jest już nieco wyeksploatowany, a kierowca zastanawia się nad kupnem nowego zanim konieczne będą poważne inwestycje w naprawę pojawiających się coraz częściej usterek. Zdarza się również tak, że pojazd nie spełnia najnowszych norm i nie można się nim poruszać po drogach, natomiast sporo jego części wciąż nadaje się do wykorzystania. Sprzedaż auta na części jest możliwa tylko w legalnej stacji demontażu, która udostępnia je klientom. Taka sprzedaż również zobowiązuje kierowcę do tego, aby w ciągu miesiąca przedstawić zaświadczenie o sprzedaży w wydziale komunikacji.

Jak wyrejestrować zezłomowany samochód?

Proces ten nie jest skomplikowany i wymaga wizyty w wydziale komunikacji z zestawem odpowiednich dokumentów. Należą do nich dowód tożsamości, wypełniony wniosek o wyrejestrowaniu samochodu, zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu i dowód wniesienia odpowiedniej opłaty, dowód rejestracyjny, karta pojazdu, a także tablice rejestracyjne. Po złożeniu dokumentów wydział ma trzydzieści dni na wyrejestrowanie pojazdu, a wówczas kierowca ma możliwość ubiegać się o zwrot składki OC za okres ochrony, który nie został wykorzystany. Aby uzyskać zwrot kosztów konieczne jest złożenie wniosku w towarzystwie ubezpieczeniowym, do którego należy dołączyć potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu oraz zaświadczenie potwierdzające kasację. Warto pamiętać o tym, że koniecznie muszą się w nim znaleźć dane pojazdu oraz jego właściciela, numer polisy oraz numer rachunku bankowego, na który przyjdzie zwrot.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.