Metale kolorowe to nazwa metali innych niż żelazo. Nazwa ta funkcjonuje przede wszystkim na skupach złomu. Jednak nie oznacza, iż metale mają inny kolor, a jedynie to, że mają inne cechy. Wprawdzie niektóre można odróżnić po nieco innej barwie, jednak nie zawsze jest to możliwe.
Aluminium – jak szybko je odróżnić?
Aluminium na pewno można zaliczyć do jednego z popularniejszych metali kolorowych. Kolorystycznie często trudno je odróżnić od innego złomu, ma bowiem taki sam kolor, zwłaszcza jak jest nieco przybrudzone. Jednym z wyznaczników, który może pomóc w rozróżnieniu jest jego waga. Takie same elementy wykonane z aluminium są znacznie lżejsze niż wykonane z innych metali. Aluminium jest także stosunkowo miękkie, co powoduje że wykonane z niego elementy znacznie łatwiej można wyginać w ręku niż te z innych metali. Z aluminium bardzo często produkuje się puszki na napoje, jednakże niektóre są produkowane z cienkiego metalu. Tutaj często nie można ich odróżnić po wadze, a zwłaszcza po kolorze, jeśli na puszkach znajduje się kolorowy nadruk. Jest jednak jeden, niezawodny sposób, aby szybko odróżnić aluminium od innych metali bez potrzeby dokładnego oglądania. Wystarczy nawet niewielki magnes, aby sprawdzić z czego wykonano dany element. Ze względu na swoje właściwości magnes nie przyczepia się do aluminiowych przedmiotów, co pozwala szybko je odróżnić.
Miedź – łatwa do rozpoznania
Miedź to zaraz po aluminium jeden z częściej oddawanych na skupy złomów metali kolorowych. W znacznej większości wykorzystywana jest do produkcji kabli jak również elementów silnika takich jak na przykład cewki i różnego rodzaju uzwojenia. W niektórych krajach wykonywano z niego monety. Cechą charakterystyczną miedzi jest przede wszystkim jej kolor. Miedź bez dodatków ma kolor pomarańczowy, wpadający w jasny brąz. Oczywiście pod wpływem warunków pogodowych jak też upływu czasu może nieco ściemnieć, jednakże i tak bez problemu można ja odróżnić od innych metali właśnie po kolorze. Ze względu na to, że odzyskuje się jej znacznie mniej niż aluminium, cena na skupach złomu za kilogram miedzi jest o wiele wyższa.
Ołów – rzadki ale spotykany
Ołów jest metalem który wprawdzie coraz rzadziej trafia na skupy złomów, ale wciąż można go znaleźć. Ma kilka cech które sprawiają, że można bez problemu go odróżnić od innych. Jedną z ważniejszych jest przede wszystkim jego waga, ołów jest bowiem bardzo ciężki, cięższy niż inne metale. Pomimo tego jest stosunkowo miękki i dlatego bez problemu wykonane z niego przedmioty można zarysować, pod warunkiem że są wykonane z samego ołowiu, a nie z jego stopów z innymi metalami. Ciekawą cechą ołowiu jest także fakt, że potrafi brudzić dłonie. Niektórzy sprawdzają ołów przy pomocy kartki papieru, bowiem ołowiany element pozostawia na niej ślad podobny do ołówka.
Poza wymienionymi metalami spotkać można jeszcze lekką i miękką cynę w kolorze srebrnym, czy niezwykle ciężkie żeliwo, stosowane kiedyś do produkcji między innymi wanien. Za wszystkie metale kolorowe złomy oferują wyższą stawkę niż za złom stalowy.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.