Jak uzyskać zaświadczenie o demontażu ?

Powypadkowy czy poważnie uszkodzony samochód bardzo często jest sporym problemem dla jego właścicieli. Nie tylko zajmuje miejsca, ale również widnieje w ewidencji co pociąga za sobą konieczność opłacania składek na ubezpieczenie OC. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób poszukuje rozwiązania, które pozwoli im pozbyć się takiego auta. Jednym z częściej wybieranych jest możliwość zezłomowania samochodu i uzyskania odpowiedniego zaświadczenia.

Gdzie zdemontować samochód?

Aby można było oddać auto na złom i jednocześnie uzyskać odpowiednie zaświadczenie, trzeba odpowiednio wybrać miejsce. Nie każde miejsce, które zajmuje się skupem złomu ma bowiem uprawnienia do złomowania samochodów. Ponadto należy odróżnić złom od stacji demontażu samochodów. Miejsca tego typu do legalnego działania potrzebują odpowiednich zezwoleń. Dlatego bez problemu w urzędzie takim jak na przykład wydział komunikacji można sprawdzić lokalizację okolicznych miejsc, które oferują takie usługi w pełni legalnie.

Dlaczego warto wybrać stacje demontażu aut?

Wybór stacji demontażu aut zamiast złomowania samochodu może być dla klienta korzystny z kilku powodów. Zazwyczaj chodzi przede wszystkim o możliwość uzyskania znacznie wyższej ceny za auto. Większość stacji demontażu bowiem stara się odzyskać z auta podzespoły, które zostaną następnie sprzedane jako części używane. Dlatego też szczególnie właściciele tych aut, których podzespoły są poszukiwane na rynku za oddanie auta do stacji demontażu zamiast na złom mogą o wiele lepiej zarobić. Najczęściej bowiem ceny są indywidualnie ustalane z każdym klientem. Ponadto wiele stacji oferuje klientom odbiór samochodu od klienta, jeśli auto nie nadaje się do jazdy. Takie rozwiązanie jest o wiele korzystniejsze, ponieważ wiele osób nie ma możliwości samodzielnego dostarczenia samochodu na złom.

Co jest potrzebne do demontażu samochodu?

Aby uzyskać zaświadczenie o demontażu samochodu poza samym autem należy przedstawić również dokumenty samochodu jak również tablice rejestracyjne. Należy również pamiętać, iż numer VIN samochodu musi być możliwy do identyfikacji na samochodzie, tylko wtedy bowiem stacja demontażu może przyjąć samochód. Po ustaleniu warunków finansowych, czyli ceny za auto stacja unieważnia tablice jak również dokumenty samochodu, czyli dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. Unieważnione dokumenty wraz z zaświadczeniem o demontażu są wydawane klientowi. Kolejnym krokiem jest wyrejestrowanie pojazdu w odpowiednim wydziale komunikacji, gdzie należy przedłożyć unieważnione dokumenty wraz z wydanym zaświadczeniem. Po wyrejestrowaniu pojazdu pozostaje jedynie powiadomienie ubezpieczyciela o tym fakcie, aby dzięki temu nie trzeba było płacić kolejnych składek na OC.
Każdy posiadacz auta powypadkowego lub nie nadającego się do jazdy powinien rozważyć opcję zarówno sprzedaży samochodu do stacji demontażu jak też zezłomowania. Zazwyczaj chodzi przede wszystkim o to, ile klient może zarobić. Większość osób wybiera opcję, która jest dla nich korzystniejsza pod względem finansowym.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.