Jak wycenić wartość pojazdu ma złomowisku?

Odpowiednia wycena wartości samochodu, który ma być poddany złomowaniu to dla wszystkich zainteresowanych osób bardzo ważna kwestia. Jasne jest, że każdy chciałby za oddany na złom samochód uzyskać jak najwyższą cenę, dlatego nie dziwi chęć poznania przez właścicieli samochodów sposobów wyliczania wartości złomowanego auta.

Ile można uzyskać za auto na złomowisku?

Decydując się na oddanie auta na złom trzeba pamiętać, że nie ma przepisów, które regulują kwestię ich wyceny i tego, ile można za nie uzyskać. jest to sprawa indywidualna złomowiska, które oferuje klientom określone warunki zapłaty za złomowane auto. Najczęściej właściciele za złomowane auta mogą uzyskać cenę, która wynika z wagi danego auta i aktualnej ceny za kilogram złomu. Oczywiście nie jest to jedyny wyznacznik ceny za złomowane samochody, jednak najczęściej stosowany. Wstępną wycenę auta, które ma być przeznaczone do złomowania klienci często mogą uzyskać przez telefon. Wystarczy podać wagę auta, która wpisana jest w dowodzie rejestracyjnym, aby złom mógł szybko ocenić przykładową wartość.

Co wpływa na obniżenie ceny auta?

Złomowanie samochodu a raczej cena, jaką klient uzyskuje w momencie fizycznego dokonywania tej czynności może się nieco różnić od wstępnej wyceny, podanej na przykład telefonicznie. Powodów jest wiele, a wśród najważniejszych czynników, wpływających na zmianę ceny zazwyczaj wymienia się takie jak:

  • kompletność pojazdu
  • uszkodzenia samochodu
  • rocznik
  • elementy niemetalowe

Bardzo często właściciele złomują samochody w całości. Oznacza to, iż poza metalem znajdują się w nich elementy niemetalowe, takie jak siedzenia czy plastikowe elementy wyposażenia wnętrza. Aby klient nie czekał zbyt długo na dokonanie wyceny, najczęściej złomowiska odejmują pewną uśrednioną wartość w kilogramach od wagi dostarczonego samochodu. Najczęściej oscyluje ona w granicach od 100 do 200 kilogramów. Oczywiście może być ona inna, jeśli klient wyjmie większość niemetalowych elementów.
Wpływ na cenę za złomowane auto ma również jego kompletność i stopień uszkodzenia. Bywa że cena za kilogram złomowanego auta jest obniżana, jeśli jest ono niekompletne. Za kompletny zazwyczaj uznaje się taki samochód, w którym brakuje nie więcej niż 10 procent części, biorąc pod uwagę wagę auta z dowodu rejestracyjnego.

Rocznik ma znaczenie

Bardzo często jak chodzi o cenę za złomowane auto znaczenie ma rocznik. Wiele złomowisk bowiem stara się odzyskiwać części z samochodów najbardziej popularnych marek, które są poszukiwane na rynku. Dlatego właściciele dostarczający takie samochodu na złomowisko mogą liczyć na nieco wyższą cenę za kilogram.

Opłacalność złomowania samochodu

Dla wielu klientów złomowanie samochodów jest opłacalne przede wszystkim z powodu możliwości uzyskania odpowiedniego zaświadczenia dla urzędów. Na jego podstawie pojazd może zostać wyrejestrowany i tym samym kończy się obowiązek opłacania składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC. Wrak nie zajmuje miejsca i nie powoduje konieczności ponoszenia opłat z tytułu jego posiadania.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.