Kasacja pojazdów krok po kroku, jak załatwić wszystkie formalności?
Niestety, zdarza się, że ten moment w przypadku posiadania samochodu kiedyś nadchodzi – skasowanie auta. Nie jest to najprzyjemniejsza chwila, którą można sobie wyobrazić, ale tak już bywa. Dotyczy to szczególnie samochodów, do których mamy sentyment bądź ich koszt był tak wysoki, że czujemy, iż będzie to dla nas stratą finansową. Kasacja zatem jest jedyną opcją pozbycia się auta, które już nie jest zdatne do jazdy. Należy jednak zaznaczyć, że w takim momencie należy pamiętać o kilku rzeczach, więc postanowiliśmy zagłębić się w temat i zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.
Czy zawsze warto oddać auto na złom?
Jest to dość zasadne pytanie, ponieważ może się okazać, że często złomujemy samochody, które jeszcze mogłyby posłużyć innym. Na pewno jednak chcąc pozbyć się samochodu, warto zamieścić ogłoszenie w internecie. Jeżeli jednak nie znajdziemy nabywcy, wtedy dopiero można rozważyć to, aby przejść do kasacji. Najczęstszymi powodami, które prowadzą do kasacji pojazdu są: brak możliwości korzystania z samochodu oraz zbyt duże uszkodzenia.
Należy przy tym wszystkim pamiętać, że jeżeli nie jeździmy samochodem, to i tak jesteśmy zmuszeni do tego, aby płacić składki OC. Nawet z racji tego, żeby tego nie robić, to warto oddać auto na złom. Oczywiście, są różne sytuacje, które to determinują. Dla przykładu, są starsze osoby, którym stan zdrowia nie pozwala na to, aby jeździć samochodem, więc najlepiej jest je sprzedać, natomiast mogą być to też na tyle stare samochody, że nie znajdzie się na nie żaden nabywca. Tak naprawdę takich sytuacji można mnożyć.
Najczęstszą sytuacją, która sprawia, że jesteśmy zmuszeni do kasacji jest zbyt duża szkoda. Może wynikać z eksploatacji pojazdu bądź też uszkodzeń powypadkowych. Stare samochody mają to do siebie, że pojawiają się takie usterki jak problemy z progami czy tez silnikiem, a cała praca wykonana przez mechanika przewyższy koszta naprawy. Z wypadkami jest podobnie, natomiast też czasem jest to po prostu niemożliwe, żeby samochód wrócił na drogę i jedynym rozwiązaniem jest jego zezłomowanie.
Jak zezłomować samochód i załatwić wszelkie formalności?
Samo zezłomowanie wydaje się proste, natomiast należy pamiętać o kilku krokach, które sprawią, że cała procedura przejdzie sprawnie. Pierwszym krokiem, który sprawi, że zezłomowanie samochodu przyjdzie łatwiej, będzie przygotowanie wszelkich dokumentów. Będą to:
- dowód rejestracyjny
- karta pojazdu
- dowód osobisty
- umowa kupna-sprzedaży
- wszelkie upoważnienia do reprezentowania właściciela (o ile są potrzebne)
W przypadku braku dowodu rejestracyjnego należy udać się do wydziału komunikacji i tam należy złożyć oświadczenie o braku dowodu rejestracyjnego, mieć dowód, że samochód jest nasz, dowód osobisty i wszelkie pozwolenia na reprezentowanie (o ile samochód jest przepisany na inną osobę/osoby). Może przecież zdarzyć się, że zgubimy bądź też dowód rejestracyjny zostanie nam skradziony.
Zezłomowanie pojazdu na pewno pozwala zaoszczędzić czas, ponieważ nie musimy czekać na kupca wręcz latami czy też czekać, aż przyjdzie ktoś, kto usunie zbędny przedmiot z miejsca parkingowego. Nie można jednak zapomnieć, że kasacja pojazdu powinna być już ostatecznością. Niektórzy robią to pod wpływem chwili, a potem żałują, że zarobek jest niewielki.
Ile można zarobić na zezłomowaniu samochodu?
Nie da się jednoznaczenie określić tego, ile zarobimy na samochodzie. Wynika to przede wszystkim ze zmiennych cen na stacjach demontażu pojazdów. W dodatku ważne jest to, ile samochód waży, ponieważ oczywistym jest to, że różnica 100,200 kg sprawi, że zarobimy odrobinę więcej. Przyjęło się, że kilogram złomu to koszt około 40 gr, natomiast za ciężarówki można dostać 20 groszy więcej. Nie chcąc być rozczarowanym, warto wcześniej zapoznać się z cennikiem złomów, by po prostu nie wyjść na tym źle. Odwiedzenie strony internetowej bądź wykonanie telefonu będzie jak najbardziej dobrym rozwiązaniem.
W kontekście złomowania samochodu należy pamiętać, że można to robić tylko i wyłącznie na legalnych stacjach. Wtedy mamy pewność, że nie padniemy ofiarą oszustwa, a w dodatku samochód zostanie skasowany w zgodzie ze wszelkimi normami. Nielegalne stacje potrafią sporządzać firmy nawet pod fałszywymi danymi co sprawia, że w przyszłości możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności, a biorąc pod uwagę, jak niewielkie pieniądze otrzymujemy, to zdecydowanie nie warto. Przykładem tego może być przepisanie samochodu na osobę bezdomną, więc w przyszłości Urząd Skarbowy może dopomnieć się o zapłatę podatku wraz z naliczonymi odsetkami.
Nie można zapomnieć o tym, że chcąc zezłomować nasze auto, należy poinformować o tym wcześniej towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym mamy wykupione OC. Poinformowanie firmy sprawi, że nie będziemy musieli opłacać ubezpieczenia. W dodatku jesteśmy zmuszeni do tego, żeby przedstawić umowę kupna-sprzedaży, ponieważ w razie nielegalnych działań mamy dokument, który pokazuje, że już nie jesteśmy właścicielem samochodu i tym samym nie będziemy odpowiadać za nielegalne działania.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.