Negocjacja ceny za samochód na złomowisku, jak się przygotować?

Sprzedaż auta na złom czy do stacji demontażu pojazdów to dla wielu osób jedyny sposób, aby pozbyć się niesprawnego samochodu i móc go bez problemów wyrejestrować. Każdy właściciel pojazdu chciałby uzyskać za swój samochód jak najwyższą cenę, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak się przygotować do ewentualnej negocjacji ceny za pojazd.

Czy można negocjować cenę za samochód na złomowisku?

Zazwyczaj jeśli samochód trafia na złom, wówczas jego cena liczona jest jako cena złomu za kilogram. Podstawą do obliczania kwoty, jaką klient może uzyskać jest najczęściej waga wyjściowa auta, znajdująca się w dowodzie rejestracyjnym. Jednakże nie oznacza to, iż nie ma możliwości negocjowania ceny, jaką klient może uzyskać za auto, zazwyczaj jest to możliwe. Bardzo często bowiem stacje demontażu pojazdów dostrzegają okazję, jaką są poszukiwane na rynku samochody i możliwość uzyskania z nich podzespołów czy elementów karoserii. Właściciel samochodów, jeśli zdają sobie sprawę z tego że ich samochód może być warty więcej niż cena złomu, mogą bez problemu negocjować cenę aby uzyskać nieco więcej.

Co wpływa na wartość pojazdu?

Kwestią wpływającą na cenę pojazdu jest przede wszystkim jego stan i stopień uszkodzenia. Mowa tutaj zarówno o uszkodzeniach elementów karoserii jak też silnika czy innych części zamiennych które można odzyskać z samochodu. Dlatego dobrze jest, jeśli właściciel przed sprzedażą samochodu pozna jego stan, aby wiedzieć które elementy są możliwe do odzyskania. Dobrze jest w tym celu skorzystać z pomocy mechanika, który dokładnie obejrzy auto i podpowie właścicielowi, które elementy w pojeździe są najbardziej cenne.
Kwestią dość znacznie wpływającą na cenę auta jest także jego kompletność. Samochody które trafiają do stacji demontażu w całości, mogą uzyskać znacznie wyższą cenę niż te z których usunięto niektóre elementy. Niektórzy właściciele przed sprzedażą auta do takich miejsc demontują pewne elementy, które sami sprzedają z zyskiem. Wówczas jednak muszą się liczyć z niższą ceną, jaką dostana za pojazd na złomie.

Jak skutecznie negocjować cenę?

Aby dobrze negocjować cenę właściciel pojazdu musi znać stan auta jak również jego wartość. Po zaproponowaniu ceny za pojazd powinien wskazać cechy, które mogą stanowić o wyższej wartości pojazdu. Dobrze jest także wcześniej uzyskać wstępną wycenę auta w innych miejscach, co może być korzystne w negocjowaniu ceny. Niektórzy właściciele sprawdzają ceny w kilku punktach, decydując się na sprzedaż samochodu do tego miejsca, które oferuje najwyższą cenę. Jeśli chodzi o poszukiwane części, to w przypadku nowszych modeli aut klienci często poszukują elementów karoserii. Nowe zazwyczaj są dość drogie, zaś ze względu na to, że modele są stosunkowo nowe to używanych podzespołów na rynku jest niewiele. Gdy chodzi o starsze auta, to zarówno elementy karoserii jak również części zamienne są często produktami poszukiwanymi, zazwyczaj z powodu zaprzestania przez producenta dostarczania na rynek nowych części czy nawet zamienników.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.