W jakich sytuacjach auto złomowanie będzie dla nas korzystne?
W pewnych sytuacjach musimy podjąć poważną decyzję o zezłomowaniu auta. Nie ważne, jak bardzo sobie je ceniliśmy, czy byliśmy do niego bardziej czy mniej przywiązani, ile za nie daliśmy i czy to było nasze pierwsze auto do jazdy, do którego wciąż czujemy jakiś sentyment. W pewnych okolicznościach niestety musimy się pogodzić, że życie naszego ulubionego auta dobiegło końca. Złomowanie auta nie kojarzy się nikomu dobrze i zazwyczaj jest to ostateczność, jednak na każdy pojazd przychodzi taka chwila, że jego ostatnią drogą do pokonania będzie droga na złomowisko.
W jakich sytuacjach oddamy auto na złom?
To było Twoje pierwsze auto. Ceniłeś je sobie za wygodę, niewielki koszt naprawy usterek. Zapłaciłeś pewną kwotę, przez lata doinwestowałeś sporą sumkę, aby wszystko działało jak należy. To auto być może towarzyszyło Ci w wielu ważnych dla Ciebie okolicznościach życiowych – zawiozłeś nim pierwszy raz żonę na porodówkę, dzieci do szkoły, na imprezę. A teraz okazuje się, że to już koniec waszej wspólnej drogi. Nie da się już nic zrobić. Można co najwyżej odzyskać niewielką kwotę z jego odsprzedaży na złom.
Auto zlomowanie to ostatni moment życia Twojego auta takim, jakim go pamiętasz. Ten punkt dotyczy wszystkich samochodów, które nie nadają się już do dalszej jazdy, bądź ich naprawa jest tak kosztowna, że staje się nieopłacalna. Takie auta najczęściej posiadają poważne wady w postaci ogromnych zardzewiałych i przeżartych dziur w karoserii lub elementach nośnych. Kiedy skończy się silnik, w zależności od modelu samochodu, czasem warto jest go wymienić, ale czasami za silnik zapłacimy więcej, jak za używany lecz młodszy model z mniejszym przebiegiem. Jednak, kiedy poważnym wadom ulegną elementy konstrukcyjne samochodu, wtedy zdecydowanie trudniej jest nam zrekonstruować pojazd do stanu, jaki pozwoli nam nim jeździć. Zastanawiasz się, kiedy naprawa Twojego auta staje się nieopłacalna? Między innymi wtedy, kiedy w znacznej części pojazdu trzeba byłoby powstawiać nowe elementy blacharskie, kiedy rdza zdążyła przeżreć elementy konstrukcyjne, że wręcz niemożliwym staje się wpasowanie nowych elementów, które zagwarantują bezpieczeństwo podczas jazdy.
Do zezłomowania auta nadają się te, których wartość oszacowana jest w wysokości ceny złomu, lub których sprawność jest na tyle uszkodzona, że nie da się jej przywrócić. Zwykle są to auta pochodzące z poważnych wypadków samochodowych, ale mogą także ucierpieć z powodów katastrofy naturalnej. Dla przykładu, auto, które uległo uszkodzeniom podczas powodzi, także może już nigdy nie odzyskać swojej pełnej sprawności, ze względu na poziom wody i wilgoci, które dostały się za warstwy lakieru – skutecznie rozpocznie się cykl korodowania, a to z kolei odbije się na aucie całym w korozji, która, kiedy zacznie porządnie „zżrerać” sztywne części auta, staje się zbyt trudna do usunięcia. Sam proces odnowienia auta staje się nieopłacalny.
Jak wygląda zezłomowanie auta?
Decydując się na ostateczną drogę naszego pojazdu do punktu auto złomowania, możemy liczyć na kilka stówek zwrotu z inwestycji poniesionych na naszym samochodzie. Generalnie, stawki te są obliczane na podstawie masy auta i za kilogram złomu możemy otrzymać kilkadziesiąt groszy. Stawki te są ruchome, jednak nigdy nie będą na tyle wysokie, by na zezłomowaniu auta zarobić.
Oczywiście, w naszym samochodzie wciąż mogą być sprawne elementy czy układy, których oddzielne sprzedanie pozwoli uzyskać dodatkowe grosze na tej smutnej procedurze zakończenia żywotu pojazdu. Pojazdy podlegające zezłomowaniu muszą mieć masę do 90% masy wpisanej w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Tak więc, możesz z niego wyciągnąć dla przykładu fotele, natomiast jeśli chodzi o sprawne części pojazdu takie jak silnik i inne – tych sam wyciągnąć nie możesz, ale możesz udać się z autem do specjalnej autoryzowanej stacji, która może zapłacić Ci za części mając pozwolenie na rozbiórkę samochodu.
Kiedy może opłacić się zezłomowanie?
Mimo że wcześniej wspomnieliśmy, że złomowanie auta jest nieopłacalne samo w sobie, i na kupnie samochodu, by go zezłomować, jeszcze nikt nie zarobił, to jednak w kilku sytuacjach złomowanie auta może stać się opłacalne. W pierwszej sytuacji rozważmy scenariusz, w którym stwierdzono szkodę całkowitą naszego auta po wypadku drogowym. Oprócz otrzymania odszkodowania z ubezpieczenia, zezłomowanie auta pozwoli nam odzyskać jeszcze co najmniej kilka stów. Drugim scenariuszem jest sytuacja, w której poruszanie się wyeksplatowanym i niesprawnym samochodem staje się zagrożeniem dla naszego życia. Pieniądze to w końcu pieniądze, można je zarobić, natomiast poważna utrata zdrowia lub nawet życia jest problemem nie do przeskoczenia. W tej sytuacji zezłomowanie auta jest również korzystniejszym rozwiązaniem.
Nasz trzeci scenariusz dotyczy auta, które jest bardzo stare, w bardzo kiepskim stanie technicznym – jego sprzedaż jest praktycznie niemożliwa. Nawet jeśli uda nam się sprzedać takie auto, to w przypadku wyrządzenia sobie krzywdy przez nowego właściciela podczas jazdy, poprzedni właściciel może stać się osobą odpowiedzialną za utratę zdrowia.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.