Zdanie samochodu na złomowisku bez dowodu rejestracyjnego
Złomowanie samochodu to dla wielu posiadaczy jedyny sposób aby się ich pozbyć. Stare samochody, często uszkodzone których naprawa nie jest opłacalna czy też auta powypadkowe – to najczęściej oddawane na złom samochody. Zazwyczaj sprzedaż samochodu do takich miejsc nie stanowi problemu, jednak każdy kto chciałby w ten sposób powinien dowiedzieć się, jak się do tego przygotować, a przede wszystkim jakie dokumenty powinien posiadać, aby bez trudu sprzedać samochód.
Dokumenty niezbędne przy złomowaniu samochodu
Sprzedając samochód na złom właściciel powinien zabrać ze sobą wszystkie dokumenty samochodu. Mowa tutaj o dowodzie rejestracyjnym oraz karcie pojazdu, jeśli była wydana. Ponadto należy zabrać ze sobą również tablice rejestracyjne. W przypadku sprzedaży auta w stacji demontażu pracownik unieważnia dokumenty i oddaje je właścicielowi. Wraz z odpowiednim zaświadczeniem i dokumentami od samochodu właściciel dokonuje następnie wyrejestrowania auta w wydziale komunikacji. Należy pamiętać, iż jeśli w dowodzie rejestracyjnym figuruje więcej niż jeden właściciel to obaj powinni zgłosić się z samochodem do punktu sprzedaży. W przypadku gdy jeden z nich nie może być obecny, może napisać drugiemu stosowne upoważnienie do sprzedaży auta.
Brak dokumentów – czy można zezłomować samochód?
Bardzo często zdarza się, że właściciele pojazdów, które mają trafić na złom nie posiadają wszystkich dokumentów. Taka sytuacja nie oznacza jednak, że do transakcji nie będzie mogło dojść. Trzeba tylko się do niej odpowiednio przygotować, i być może uzyskać kopię dokumentów. To, jak postępować zależy od tego, czego właściciel nie może znaleźć.
Gdy chodzi o brak dowodu rejestracyjnego to właściciela samochodu czeka wizyta w wydziale komunikacji. Tam, zazwyczaj od ręki i za niewielką opłatą można uzyskać tak zwane poświadczenie dowodu rejestracyjnego. Dokument ten zastąpi podczas sprzedaży auta faktyczny dowód rejestracyjny. Często konieczne jest przedstawienie zaświadczenia z policji , które potwierdza fakt zgłoszenia utraty lub na przykład kradzieży dowodu rejestracyjnego.
Jeśli zaś brakującym dokumentem jest karta pojazdu, to kwestia ta bywa rozwiązywana na różne sposoby. Niektóre punkty wymagają jedynie podpisania przez właściciela stosownego oświadczenia o zagubieniu karty pojazdu, niektóre jednak poproszą o poświadczenia karty pojazdu, podobnie jak to ma miejsce w przypadku dowodu rejestracyjnego. Tutaj procedura zależy od tego, jakie procedury postępowania przyjął punkt skupu aut w takiej sytuacji.
Jak przygotować się do transakcji bez dokumentów?
Właściciele aut, którzy zagubili dokumenty pojazdu nie będą mieli problemu z dokonaniem transakcji. Jeśli dobrze się do tego przygotują, przebiegnie ona bez żadnych problemów. Dlatego najlepiej wcześniej dowiedzieć się w punktach sprzedaży, jakich dokumentów wymagają w takiej sytuacji. Wcześniejsza wizyta w wydziale komunikacji pozwoli uniknąć problemów podczas dokonywania transakcji i zminimalizuje ilość czasu potrzebnego do jej zakończenia.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.