Złomowanie auta, kilka porad aby sprawa przebiegła sprawnie
Posiadanie samochodu to bardzo wiele obowiązków. właściciel musi nie tylko przerejestrować na siebie nabyty samochód, ale również zobowiązany jest do opłacania ubezpieczenia OC czy wykonywania corocznych przeglądów technicznych. O ile samochód jest w pełni sprawny, to takie kwestie wydają się oczywiste i nie podlegają dyskusji, to jednak problem rodzi się w momencie gdy samochód nie nadaje się do dalszego użytku. Wiele samochodów używanych to auta dość stare, kupione za niewielkie pieniądze. W przypadku poważnych awarii może się okazać, że ich naprawa jest nieopłacalna, ponieważ koszt może znacząco przekroczyć wartość samochodu. Również w sytuacji. kiedy samochód uległ wypadkowi i jego uszkodzenia są poważne, bardzo często naprawa jest nieopłacalna. Mowa tutaj nie tylko o samochodach starszych, ale także o tych nowszych. Wówczas właściciele mają spory problem, ponieważ dalej są posiadaczami auta, widnieje na nich w wielu systemach i wiąże się z tym konieczność opłacenia ubezpieczenia OC. Wyjściem z takiej sytuacji jest między innymi złomowanie samochodu.
Złomowanie samochodu
Złomowanie samochodu to sposób na pozbycie się go w sytuacji, kiedy nie można z niego korzystać. Przeprowadzone we właściwym miejscu oznacza kasację samochodu, a na podstawie wydanych dokumentów jego właściciel może je wyrejestrować jak również zgłosić do ubezpieczalni, co zdejmuje z niego obowiązek opłacania obowiązkowego ubezpieczenia OC. Aby jednak osiągnąć zamierzony efekt złomowania, należy dokonać w odpowiednich placówkach, czyli Stacjach Demontażu Pojazdów. Miejsca te bowiem muszą posiadać odpowiednie zezwolenia, dzięki czemu mogą wystawiać zaświadczenia do urzędu komunikacji.
Ile płaci się za złomowanie auta
Stacje demontażu pojazdów oferują za złomowanie samochodu ceny zbliżone do cen na skupach złomu. Klient musi jednak liczyć się z tym, iż cena obejmuje wyłącznie elementy wykonane z metalu, dlatego masa całkowita samochodu nie zawsze jest równoznaczna z masą, jaka zostanie uznana przez stację. Niektóre z nich mają określone cenniki w zależności od modelu samochodu który klient chce zezłomować, i oferują konkretne stawki bez sprawdzania stanu samochodu.
Niektóre zaś dokładnie ważą auta ,odliczając przy tym określone procentowo wartości na elementy niemetalowe. Oczywiście zależne jest to także od tego, w jakim stanie samochód trafi na złom. Warto się więc do tego odpowiednio przygotować, aby mieć pewność że całość przebiegnie sprawnie i bez problemów.
Złomowanie samochodu – jak się do tego przygotować
Właściwe przygotowanie do złomowania auta to kwestia bardzo istotna. Można bowiem sobie oszczędzić sporo czasu jak również niedogodności. Przede wszystkim nie można zapominać o zabraniu ze sobą wszystkich niezbędnych dokumentów samochodu – dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych jak również samego samochodu. Jeśli mowa o samochodzie, to nie można zapominać o tym że stacje demontażu pojazdów za kompletny uznają pojazd, który posiada wszystkie elementy karoserii. Wyposażenie takie jak koła czy szyby nie są uznawane jako elementy niezbędne. Jeśli klient dostarcza na złom samochód kompletny, czyli o takiej samej masie całkowitej jak zapisana w dowodzie rejestracyjnym, najczęściej stacja od jego wagi odejmuje określoną wartość na elementy niemetalowe i wypłaca klientowi kwotę zgodną z wyliczeniami. W przypadku jednak kiedy klient chce zezłomować niekompletny samochód, stacje demontażu bardzo często naliczają dodatkowe opłaty za brak konkretnych elementów. Trzeba także pamiętać o tym, aby dokładnie przejrzeć samochód znajdujący się w nim skrytki i schowki aby nie pozostawić w nim rzeczy osobistego użytku.
Co po złomowaniu samochodu?
Po złomowaniu samochodu stacja demontażu pojazdów wystawia odpowiednie zaświadczenie. Na jego podstawie właściciel samochodu może go wyrejestrować w wydziale komunikacji. Obowiązujący termin na dokonanie takiej czynności to 30 dni od dnia wystawienia zaświadczenia. Nie można również zapominać o powiadomieniu ubezpieczyciela o wygaśnięciu umowy OC. Wiele stacji demontażu pojazdów oferuje klientom usługę polegającą na odbiorze niesprawnych czy powypadkowych samochodów własną lawetą od klienta. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, nie zawsze bowiem właściciel uszkodzonego auta ma możliwość go dostarczyć go do wskazanej stacji. Jednak należy się wówczas liczyć z tym, że cena wypłacana za złom będzie obniżona o koszty lawety. W niektórych sytuacjach może się okazać, iż klient nie otrzyma nic za oddany do kasacji samochód. Jego korzyścią jednak będzie to że, w sposób legalny będzie mógł się go pozbyć i nie będzie musiał dalej opłacać za niego ubezpieczenia OC. Obecnie ilość miejsc, w których można zgodnie z przepisami zezłomować samochód jest coraz większa. To sprawia, że klienci mogą liczyć na coraz bardziej atrakcyjne ceny jak również na ciekawe propozycje czyli na przykład odbiór auta i dokonanie formalności w domu klienta. Każdy kto musi zezłomować swoje auto z pewnością znajdzie odpowiedni punkt w swojej najbliższej okolicy.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.