Systemy automatyki przemysłowej: poznaj ważne fakty!

Wyraźnie widać, że współczesny przemysł dąży do zmniejszenia negatywnego wpływu produkcji na środowisko naturalne i zarazem do zredukowania kosztów działalności (jednocześnie ważne jest zachowanie wysokiej produktywności). Na tym polu bardzo przydaje się zaś transformacja cyfrowa: to kluczowy element procesu automatyzacji przemysłu! Poniżej sprawdź wiele cennych faktów na ten temat!

Nowoczesny zakład produkcyjny (który chce być konkurencyjny) powinien inwestować w rozwiązania, które uniezależnią go od coraz droższej fizycznej pracy ludzi… Pomaga w tym wdrożenie właściwego systemu automatyki przemysłowej.

Jakie są główne korzyści wynikające z inwestycji w automatyzację?

Ważna jest poprawa wydajności. Odpowiednio przeprowadzona automatyzacja pozwala przyspieszyć procesy produkcyjne. Ponadto daje to możliwość pracy zakładu przez 24/7 (bez żadnych przestojów).

Inny walor to ustandaryzowanie jakości produktów. Zautomatyzowana produkcja pozwala ujednolicić jakość wyrobów. W efekcie możesz liczyć na zmniejszenie lub nawet całkowite wyeliminowanie błędów, które źle wpływają na zaufanie do danej marki…

Trzecia zaleta to redukcja kosztów. Automatyzacja mocno zmniejsza zapotrzebowanie na coraz droższą pracę manualną.

Istotne jest też zmniejszenie liczby wypadków. Jest to możliwe na skutek wyeliminowania lub mocnego zmniejszenia czynników ryzyka pojawiających się na stanowiskach pracy (obsługiwanych przez pracowników).

Jakie rozwiązania zaś wdrożyć?

Jeśli masz zamiar zbudować system automatyki przemysłowej, to konieczna jest analiza specyfiki i potrzeb danego przedsiębiorstwa. Potem, na tej podstawie, można dopasować odpowiednie rozwiązania. Katowicka firma RAControls (profesjonalna, doświadczona i bardzo dobrze oceniania) przede wszystkim poleca zainteresowanym klientom technologie marki Allen-Bradley od firmy Rockwell Automation.

Co szczególnie warto mieć na uwadze?

Sterowniki z linii Logix: znajdują one zastosowanie w różnorodnych procesach przemysłowych. Bardzo popularne są produkty ControlLogix 5580, które nadają się pod kątem średnich i dużych aplikacji.

Ważne są też moduły we/wy (I/O). RAControls poleca tutaj modele 1734 POINT I/O, które są w stanie dobrze kooperować z dowolną platformą sterowników typu CompactLogix 5370 i 5380.

Z kolei system monitorowania Dynamix (o zintegrowanej architekturze) pozwala na monitorowanie wibracji, czy innych parametrów pracy maszyn wykonujących swoje zadania.

Nie bez znaczenia są też panele operatorskie (HMI) i komputery przemysłowe. Dzięki nim stała komunikacja na linii operator-maszyna jest jak najbardziej możliwa. Katowicka firma RAControls poleca szczególnie panele HMI z linii PanelView Plus i panele operatorskie z serii Optix.

Generalnie sporo faktów na ten temat znajduje się na przykład na stronie internetowej https://racontrols.pl/bazawiedzy/systemy-automatyki-przemyslowej-funkcje-rola-korzysci/.

Przemyślane inwestycje w technologie (na bazie idei Przemysłu 4.0) oznaczają wymierne korzyści:

  • biznesowe
  • środowiskowe
  • społeczne

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co w przypadku Twojego przedsiębiorstwa byłoby optymalne, to zawsze możesz skorzystać z cennych wskazówek, których udzielają na co dzień pracownicy katowickiej firmy RAControls.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.