Jakie firmy praktykują złomowanie samochód? Jakie dokumenty należy przygotować?

Mocno wyeksploatowane samochody nie zawsze można ponownie naprawić i doprowadzić do stanu pozwalającego na użytkowanie. W innych sytuacjach koszty naprawy znacząco przewyższają samą wartosć konkretnego modelu auta. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest zezłomowanie swojego samochodu. Należy wcześniej dowiedzieć się w jaki sposób można tego dokonać, gdzie uzyskać pomoc i o czym nie można zapomnieć dopełniając wszystkich formalności. 

Czy zezłomowanie auta jest opłacalne?

Zezłomowanie auta koajrzy się z oddaniem go bez uzyskania z tego większyść korzyści. Jest jednak kilka sytuacji, w których właściciel złomowanego samochodu nie zuna swojej straty finansowej i z pewnością będzie usatysfakcjonowany. Przede wszystkim po wypadku drogowym, w którym samochód został całkowicie zniszczony, a ubezpieczyciel uznał to jako szkodę całkowitą. W takich przypadkach właściciel pojazdu otrzymuje od ubezpieczalni odszkodowanie w odpowiednio wyliczonej wysokości. Złomowanie samochodów ma również sens, gdy ewentualne koszty naprawy są wyższe od aktualnej wartości auta. Oczywiście naprawiony i doprowadzony do dobrego stanu samochód zyskuje nieco na wartości, lecz nie zawsze jest to proporcjonalne do poniesionych kosztów. Dlatego też w takich przypadkach warto rozważyć złomowanie, aby nie stracić pieniędzy na naprawę i tak mało wartościowego pojazdu.

Ubezpieczenie starego i wyeksploatowanego samochodu może wydawać się naprawdę kosztowne. Wtedy korzystniejsze często okazuje się zdecydowanie na złomowanie pojazdu zamiast opłacania ubezpieczenia i wykonywania kolejnych drogich napraw.

Jak zezłomować swoje auto?

Na początek po podjęciu decyzji o zezłomowaniu swojego samochodu należy znaleźć odpowiednią firmę zajmującą się tego typu usługami. Stacje Demontażu Pojazdów to jedyne miejsca godne uwagi właścicieli samochodów, gdyż zobowiązane są do posiadania specjalnych uprawnień wydawanych przez właściwych urzędników. Po znalezieniu Stacji w swojej okolicy należy się do niej udać zabierając ze sobą dowów rejestracyjny samochodu. Kluczową informacją potrzebną firmie zajmującej się złomowanie jest numer VIN, a także tablica rejestracyjna i karta pojazdu.

Bardzo często jeśli w Stacji Demontażu Pojazdów samochód zostanie uznany za nadający się do rezebrania na poszczególne części można dokonać transakcji kupna-sprzedaży. Stacja Demontażu nie może w takich przypadkach wystawić dokumentów dotyczących kasacji, gdyż najpierw będzie demontować poszczególne podzespoły i ponownie wykorzystywać części z samochodu.

Dokumenty o zezłomowaniu samochodu

Po wizycie w Stacji Demontażu Pojazdów należy posiadać odpowiednie dokumenty w 3 egzemplarzach. Jeden z nich musi pozostać w firmie na miejscu, kolejny jest dla właściciela auta, a trzecia kopia potrzebna jest dla urzędu w celu wyrejestrowania samochodu. Do wyrejestrowania auta powinno dojść w ciągu 30 dni od jego zezłomowania. Opłata za wyrejestrowanie samochodu jest niewielka i wynosi około dziesięć złotych. W urzędzie należy przedstawic dowów rejestracyjny, dowód ubezpieczenia, tablice rejestracyjne oraz kartę pojazdu. Na podstawie tych dokumentów urząd dokona wyrejestrowania samochodu. Ostatnim etapem formalności jest poinformowanie ubezpieczyciela o sytuacji zezłomowania samochodu, aby można było zakończyć i całkowicie zamknąć wykupioną polisę.

Zwrot części ubezpieczenia

Ciekawym sposobem na odzyskanie części pieniędzy przez właściciela zezłomowanego samochodu jest staranie się o zwrot części opłat za zakończoną polisę. Jeśli bowiem auto zostało oddane do Stacji Demontażu Pojazdów, a ubezpieczenie nie jest już potrzebne to można ubiegać się o zwrot kosztów na poczet przyszłych miesięcy. Ubezpieczenie najczęściej opłaca się jednorazowo na cały rok. Zwrot kosztów nie jest możliwy jeśli ubezpieczenie opłacane było ratalnie, a następujące miesiące nie zostały jeszcze opłacone. W takich sytacjach ubezpieczalnia nie ma po prostu czego zwrócić właścicielowi samochodu.

Pułapki i wątpliwości

Wiele osób nie ma zbyt dużej wiedzy i świadomości na temat złomowania aut. Dlatego też warto zadawać pytania i zdobywać wiedzę, która pozwoli podjąć najlepszą decyzję. 

Możliwe jest na przykład zezłomowanie samochodu, który nie posiada całości części i podzespołów. Jednakże ilość wciąż zamontowanych elementów musi być przeważająca i przekraczać 90 procent całej masy określonej dowodem rejestracyjnym. Większe braki w wyposażeniu mogą spowodować odmowę zezłomowania samochodu.

Brak poszczególnych dokumentów nie jest przeciwwskazaniem do zezłomowania samochodu. Niektóre dokumenty czasem się gubią lub ulegają zniszczeniu. Należy jednak uzyskać odpowiednie kopie lub zaświadczenia z właściwego urzędu, które umożliwią kasację. Ponadto w momencie złomowania samochód musi być ubezpieczony, gdyż w przeciwnym razie wezwanie do zapłaty zaległego ubezpieczenie może dotrzeć do właściciela nawet po dłuższym czasie. Dopełnienie wszystkich formalności i zadbanie o prawidłowy przebieg całego procesu daje gwarancję bezpiecznego zezłomowania auta.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.